TOP-5.1.2-15-VE1-2016-00002
PARTNERSÉGI RENDEZVÉNY
„Helyi foglalkoztatási együttműködések Sümeg és Devecser járásokban”című projekt keretében
A „Helyi foglalkoztatási együttműködések Sümeg és Devecser járásokban” című projekt keretén belül 2019. február 13-án, Sümegen megrendezett rendezvényen Végh László polgármester köszöntötte a megjelent érdeklődőket. Ismertette, hogy bár Sümeg járásban a munkanélküliség az elmúlt években csökkent, van még tennivaló a területen, továbbá reményét fejezte ki, hogy elsősorban az ipari fejlesztések kapcsán, összehangolva azt a paktum szervezet működésével sikerül a vállalkozási fejlesztések munkaerő igényét kielégíteni.
A Sümeg Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya által biztosított támogatásokat Káli Lajos osztályvezető mutatta be. A bértámogatások a munkavállalókat és a munkaadókat is érintik, jelenleg elérhető a foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás; a bérköltség támogatás; valamint a munkaerő-piaci szolgáltatásokhoz kapcsolódó juttatások.
A felsorolt juttatások abban az esetben nyújthatóak, ha a támogatott személy álláskereső, valamint feltétele az érintett vállalkozás létszámának nettó növekedését eredményezi a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapos átlagos statisztikai létszámhoz viszonyítva.
A szakember részletesen bemutatta a lehetséges támogatások pontos jogosultsági feltételeit, valamint a projekt keretében nyújtható támogatás mértékét, összegét, továbbá kiemelte a jól működő mentori, tanácsadói szolgálatukat segítő szerepét is.
A Sümegi járás területén 2018. évben az álláskeresők átlagos száma 418 fő volt, az álláskeresési ráta mértéke 3,8%.
Fata László juttatási szakértő a gyakorlati példákkal teletűzdelt, közvetlen előadásában arra a kérdésre adott választ, hogy hogyan adjunk a munkavállalóknak 2019-ben is kedvező adózású béren kívüli juttatásokat? Ebben az évben alapvetőan átalakultak a juttatások kiadásának szabályai.
A béren kívüli juttatások után a munkáltatónak 15% személyi jövedelemadót és 19,5% szociális hozzájárulási adót kell fizetnie, amely összesen 34,5% közteher.
Ebben a kategóriában a Széchenyi Pihenő Kártyát adhatják a munkáltatók az alábbi keretekkel.
- Széchenyi Pihenőkártya vendéglátás alszámla – Évente 150.000 Ft-ig
- Széchenyi Pihenőkártya szálláshely alszámla – Évente 225.000 Ft-ig
- Széchenyi Pihenőkártya szabadidő alszámla – Évente 75.000 Ft-ig
Egyes meghatározott juttatások közterhét a juttatás értékének 1,18 szorosára kell megállapítanunk.
Erre az adóalapra kell 15% személyi jövedelemadó és 19,5% szociális hozzájárulási adót fizetni, így az összes közteher 40,71% lesz.
Ebbe a kategóriában adható 2019-ben:
– A béren kívüli juttatások (SZÉP Kártya) keretösszeg feletti része
– Önkéntes pénztárba fizetett célzott szolgáltatás (kivétel önsegélyező pénztári hozzájárulás)
– Ajándékutalvány – Csekély értékig (évente egyszer a minimálbér 10%-ig )
Adómentes juttatások közt az eddig használt elemek közül az óvoda bölcsőde térítése maradt az adómentes kategóriába. Ennél a juttatásnál újdonság 2019-re, hogy nem csak a munkáltató, hanem a munkavállaló nevére szóló számla alapján is összeghatár nélkül elszámolhatjuk a költségeket adómentesen. A munkáltató térítheti a szolgáltatás és az étkezés költségeit is.
Szintén adómentesen adható a sportrendezvényre, kulturális szolgáltatásra szóló belépőt/bérletet külön-külön éves szinten a minimálbér értékéig.
Ezeket a juttatásokat azonban nem lehet utalvánnyal adni, így a jegyek béreltek átadása vagy a munkáltató nevére szóló számlák térítése működhet az adómentesség keretein belül.
A többi gyakran használt juttatási elem (munkahelyi étkeztetés, Erzsébet-utalvány, helyi bérlet, iskolakezdési támogatás, önkéntes nyugdíjpénztári, egészségpénztári, önsegélyező pénztári hozzájárulás, pénzösszeg juttatás, mobilitás célú lakhatási támogatás, lakáscélú támogatás, diákhitel támogatás, kockázati biztosítás) jövedelemként adózik. Ez azt jelenti, hogy a kiadott juttatás után a munkáltatónak meg kell fizetnie a jövedelemhez kapcsolódó munkáltatói terheket, és a munkavállalótól is le kell vonnia és be kell fizetni az államkasszába a munkavállalói járulékokat.
Az önkéntes pénztárba fizetett (jövedelemként adózó) munkáltatói hozzájárulás után is igénybe lehet venni az adójóváírást, illetve a munkavállalói közterheket a munkáltató az utalás értékéből vonja le.
Cafeteria elem | Közteher 2019-ben |
Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás | jövedelemként adózik, de igénybe vehető utána adójóváírás (teljes teher jóváírással 51,63 %) |
Egészségpénztár, önsegélyező pénztár – hozzájárulás | jövedelemként adózik, de igénybe vehető utána adójóváírás (teljes teher jóváírással 51,63 %) |
Széchenyi Pihenőkártya vendéglátás alszámla (*) | Évente 150.000 Ft-ig 34,5%, felette 40,71% |
Széchenyi Pihenőkártya szállás alszámla (*) | Évente 225.000 Ft-ig 34,5%, felette 40,71% |
Széchenyi Pihenőkártya szabadidő alszámla (*) | Évente 75.000 Ft-ig 34,5%, felette 40,71% |
Sportrendezvényre szóló belépő | Adómentes évente a minimálbér értékéig |
Kulturális belépő | Adómentes évente a minimálbér értékéig |
Óvoda, bölcsőde | A költségek mértékéig adómentes |
Csekély értékű ajándék | Évente egyszer a minimálbér 10 százalékig 40,71%, felette jövedelemként adózik. |
(*) A jelölt juttatások együttes értékét is vizsgálni kell.
Versenyszférában 450.000 Ft/év értékig áll rendelkezésre közszférában 200.000 Ft/év értékig a kedvező 34,5% mértékű közteher, felette 40,71% adó- és járulékteherrel kell számolni.
Az éves maximális összkereteket (450.000, 200.000) az adóévben munkaviszonyban töltött napok arányával kell arányosítani.
Partnerségi_rendezvény_Sümeg_20190213_Sajtó